Umělci

Marie Šumníková

klavíristka (Česko)

Mladá nadějná klavíristka Marie Šumníková (1998) začala hrát na klavír ve čtyřech letech a až do svých patnácti let ji učila její maminka Jana Šumníková. Má za sebou čtyři roky na Pražské konzervatoři pod vedením Martina Kasíka. V současné době studuje ve druhém ročníku pražské AMU u prof. Ivana Klánského.

Od malička se úspěšně účastní národních i mezinárodních soutěží. Např. Amadeus Brno, Prague Junior Note, Broumovská klávesa, Mladý klavír Pražské konzervatoře, Virtuosi per musica di pianoforte, Chopin for the Youngest, International piano competition in Aachen, International piano competition in Bari 2017, International Chopin piano competition Budapest (do 18 let),… Mezi její největší úspěchy patří: druhá cena na Mezinárodní soutěži Fryderyka Chopina v Mariánských Lázních 2015 a 2017 do 30 let, získání titulu „finalista“ na tříkolové soutěži Intenational Chopin piano competition Budapest 2016 taktéž do 30 let, získání “Aspiration foundation special prize” v prvním ročníku soutěže Olga Kern International piano competition 2016 v Novém Mexiku (Albuquerque) od 18 do 32 let, první cena na soutěži International piano competition in Milan 2017 a druhá cena na International Weber piano competition in Dresden 2019.

Má za sebou řadu významných koncertů u nás i v zahraničí (Rakousko, Německo, Švycarsko, USA). Jako sólistka vystoupila několikrát s Moravskou filharmonií Olomouc, Janáčkovou filharmonií Ostrava, Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín, Symfonickým orchestrem Gödölö a letos v lednu také s Pražským symfonickým orchestrem v barokním sále Laeiszhalle v Hamburku (koncerty Mozarta, Haydna, Šostakoviče, Chopina a Rachmaninova).

Byla vybrána mezi 30 nejlepších klavíristů do 30 let na světové klavírní kurzy v Miami se zaměřením na Fryderyka Chopina, které se uskutečnily v létě roku 2019.